CARTIER’IN KILAVUZU: CALIBRE
Cartier, 170 yılı aşkın süredir lüksün simgesi olmuştur ve dünyanın en prestijli mücevher ve saat üreticilerinden biri olarak kabul edilmektedir. İlk kol saatini tasarlayıp popüler hale getirmesiyle bilinen zaman ölçme birimi, Cartier'in etkisi olmasaydı bugün çok farklı görünebilirdi. Orijinal Santos kol saati, 20. yüzyılın başında Louis Cartier'in pilot arkadaşının, uçarken saati görebilmesi isteği üzerine yaratıldı. Hem Cartier hem de kol saati için tarih olarak yer aldı. Louis-François Cartier, markayı 1847'de Paris'te kurdu ve kısa sürede tasarım anlayışıyla ün kazandı. Bu, eserlerinin olağanüstü kalitesiyle birlikte onu Avrupa aristokrasisinin favorisi haline getirdi. Ancak Cartier markasını, bugün bildiğimiz küresel marka haline getirenler torunları Louis, Pierre ve Jacques oldu. Parisli aile, kraliyet aileleri gibi çok sayıda önemli kişi için kaliteli saatler ve mücevherler üretmiştir. Kral Edward VII, Cartier'den “kralların kuyumcusu ve kuyumcuların kralı” olarak bahsediyordu ve görünüşe göre diğer birçok kraliyet ailesi de aynı fikirde. Yıllar geçtikçe Cartier, İspanya Kralı XIII. Alfonso, Rusya Çarı II. Nicholas, Kraliçe II. Elizabeth, Monako Prensesi Grace ve Cambridge Düşesi Catherine ve daha pek çok kişi tarafından tercih edildi.
Bugün Cartier, ilk kez tanındığı aynı zarif zarafete sahip parçalar yaratmaya devam ediyor. Tasarımlarının zamansız güzelliği ve mükemmel işçiliği, yüzlerce yıl daha güzellikleriyle hayranlık uyandıracağı anlamına geliyor.
CARTIER'İN HİKAYESİ

Cartier atölyesi, Louis-François, Cartier'in ustası Adolphe Picard'ın atölyesini devraldığı 1847 yılında kuruldu. Louis-François zeki bir iş adamıydı ve ustasının mütevazı Fransız saatçilik atölyesini arzu edilen bir markaya dönüştürmek için çok çalıştı. Müşteri portföyünü genişletmek için saatlerin yanı sıra güzel mücevherler, moda aksesuarları ve yenilik ürünleri de üretmeye başladı. Başlangıçta bu ürünler diğer üreticilerden esinleniliyordur, ancak kısa süre sonra Cartier kendi tasarımlarını oluşturmaya başladı.

Estetik konusunda keskin bir bakış açısına sahip olan Louis-François, zamanını, kreasyonlarını dönemin diğer birçok Fransız saatçilik ve mücevher evinden ayırmaya yardımcı olan imza Cartier stilini tanımlamak için harcadı.

1874 yılında oğlu Alfred Cartier yönetimi devraldı. Onun rehberliğinde marka ilk büyük genişlemesini gerçekleştirdi. Bu süre zarfında Alfred'in oğulları Louis, Pierre ve Jacques Cartier de aile işine dahil oldular. Pierre, 1902'de ilk yurtdışı mağazasını açmak için Londra'ya doğru yola çıktı. Pierre, 1909'da Beşinci Cadde'de bir mağaza açmak için New York'a taşındığında, bu mağaza daha sonra en küçük erkek kardeş Jacques'e devredilecekti.

Louis Paris'te kaldı ve atölyeyi 1899'da Rue de la Paix’deki son yerine taşıdı. Büyükbabasının tasarım ve trendlere olan titiz ilgisini miras alan Louis, atölyenin yaratıcı kalbi haline geldi ve Cartier'in en tanınabilir parçalardan bazılarını tasarlamaya devam etti… Cartier'in mirasını güçlendiren, dünyanın ilk kol saati olan Santos'un 1904'te icat edilmesinden büyük rol oynadı.

İşletme, Pierre Cartier'in ölümüyle 1964 yılına kadar aile kontrolünde kaldı. Londra, New York ve Paris'teki Cartier bağlı kuruluşları artık Jacques, Louis ve Pierre'in çocuklarına aitti ve Pierre'in ölümünden sonra işletmeleri satmayı tercih ettiler.

1972'de Cartier Paris, hem Cartier London'ı hem de Cartier New York'u satın alan yatırımcı Robert Hocq tarafından satın alındı. 1979 yılında Cartier Monde çatısı altında birleşerek markaları bir kez daha tek çatı altında birleştirdi.

Bugün Cartier, Richemont Grubu'nun tamamına sahip olduğu bir yan kuruluş olmasına rağmen, merkezi Paris'te olmaya devam ediyor. Grubun altındaki diğer markalar arasında IWC Schaffhausen, Jaeger-LeCoultre ve Officine Panerai yer alıyor.

CARTIER KOLEKSİYONLARI
SANTOS

1904 yılında Cartier Santos saatinin yaratılışı hem modern kol saatinin doğuşunu hem de Cartier'in lüks saat üretme konusundaki uzun geçmişinin başlangıcıyla ünlüdür.

İlk saat, Louis Cartier'in uzun süredir arkadaşı olan, öncü Brezilyalı havacı ve mucit Alberto Santos Dumont için yaratıldı. Dumont, Cartier'den, uçarken saati kolayca kullanımını sağlayacak bir saat tasarım istemişti. Zamanın cep saatleri hantal ve kullanışsızdı. Bu da onları havada güvenli kullanıma uygun hale getirmiyordu. Çözüm giyilebilir bir seçenekti ve böylece Cartier Santos kol saati üretildi.

1911'de halka kendi saatini satın alma fırsatı veren Santos de Cartier piyasaya sürüldü. Yeni saat hızla üst sınıflar arasında popüler oldu.

Böylesine derin bir geçmişe ve anında tanınabilen bir tasarıma sahip olan Santos, bugün hala geniş bir koleksiyona sahiptir. Kare, paslanmaz çelik kasası ve süslenmiş çerçevesiyle öne çıkan bu saat, aynı anda hem klasik hem de modern olan ikonik bir görünüme sahiptir.

TANK

Birinci Dünya Savaşı'nın askeri tanklarından ilham alan Tank, Cartier'in en ünlü, aranan stillerinden biri ve koleksiyonerler tarafından büyük ilgi gördü.

Kült saat, 1917'de üretildi ve birkaç yıl sonra halka sunuldu. Orijinal prototip, Birinci Dünya Savaşı sırasında Fransa'nın kurtuluşuna teşekkür olarak ABD ordusundan General Pershing'e bir hediyeydi.

Dikdörtgen şekli, keskin hatları ve cesur yüzü, etkilerini Renault ordu tanklarından ve dönemin Art Deco stillerinden ilhamlanıyor.

Gerçek bir tasarım klasiği olan Cartier Tank, Prenses Diana'dan Andy Warhol'a, Clark Gable'dan Jacqueline Kennedy Onassis'e kadar pek çok ünlü yüzün kullanımını sağlamıştır.

PANTHÈRE DE CARTIER

Cartier'in en farklı tasarımlarından biri olan Panthère de Cartier, hem bir saat hem de bir mücevher olup, zengin kadınlar için dekoratif statü sembolleri olarak tasarlanan ilk giyilebilir saatler arasında yer almaktadır.

1983 yılında tanıtılan model, Cartier'in kendine özgü kare kadranını ve safir tacını, daha kadınsı, zarif 5 bağlantılı bilezikten meydana geliyor. Pek çok stil aynı zamanda altın, pırlanta ve değerli taşlarla süslenerek çarpıcı ve iddialı bir parça oluşturuyor. 2000'li yılların başında üretimden kaldırılan ve yakın zamanda yeniden piyasaya sürülen bu parça, ikinci el pazarındaki koleksiyonerler arasında yoğun talep görüyor.

Koleksiyon, ünlü Panther yüzüğünü tasarlayan ve Cartier'e en ikonik motifini veren, Cartier'in en etkili yönetmenlerinden biri olan Jeanne Toussaint'e saygı duruşunda bulunmak amacıyla üretildi. Bu seri her zamankinden daha çağdaş, 80'lerin lüksü ve ihtişamını akıllara getiriyor.

BALLON BLEU

Ballon Bleu, Cartier serisinin nispeten yeni bir üyesi olmasına rağmen şimdiden şirketin en çok satan saatlerinden biri haline geldi. Popülerliği kısmen çok sayıdaki hayranlarına bağlı olabilir. Dünyanın en ünlü kadınlarından biri olan ve düzenli olarak Ballon Bleu'sunu taktığı görülen Cambridge Düşesi Catherine'in favori saati arasında yer almaktadır.

Tasarımı, ünlü safir tacı çevreleyen, zarif bir şekilde kıvrılan, son derece farklı bir kasaya sahiptir. Kristalin yumuşak kıvrımı ve yuvarlatılmış kenarları ile ona modern bir hava katıyor. Hem erkekler hem de kadınlar için popüler bir tasarımdır. Çeşitli boyutları ve farklı versiyonları mevcuttur.

PASHA
Pasha de Cartier, 1985 yılından bu yana kült bir saat olmuştur. Nesillerce, önderlerin dikkatini çekmiştir. Başlangıçta erkekler tarafından benimsenmiştir; daha sonra kadınlar tarafından da kullanılmıştır. Işığı seven, karakterinin gücünü ortaya koyan dikkat çekici bir saat. Orijinal modele sadık kalan ancak mavi spinel veya safir içeren tacı, değiştirilebilir kayışı ve çok sayıda kişiselleştirme olanağıyla daha da sofistike olan 2020'li yılların Pasha de Cartier saati, klasik ama çağdaş ve her zamanki gibi sıra dışı kalmayı sürdürüyor.
Ürün Başarıyla Sepetinize Eklenmiştir
Whatsapp