OYSTER PERPETUAL SEA-DWELLER
DERİN DENİZLERİN SAKİNİ
Rolex 1967’de, uzun süreli su altı misyonlarındaki zorlukları aşmak için Oyster Perpetual Sea-Dweller modelini tasarladı. Sea-Dweller özellikle satürasyon dalışı için tasarlanmıştır. Helyum tahliye valfi sayesinde, iniş sırasında dekompresyondan etkilenmez ve açık deniz keşfinin son aşaması olan yüzeye çıkışa hakimdir.

1967’de piyasaya sürüldüğünde 610 metre, 1978’den itibaren 1.220 metre derinliğe kadar su geçirmezlik garantisine sahip Sea-Dweller, modern dalış saatinin tüm özelliklerini barındırır.

1969’da NASA, ABD Donanması ve ABD Hükûmetinin birlikte önayak olduğu Tektite programı kapsamında gerçek yaşam koşullarına göre test edilmiş Sea-Dweller, su altı yaşam ortamlarına dair yapılan ilk önemli deneyler sırasında kullanılmıştır.

DALIŞIN YENİ YÜZÜ

1960’larda “satürasyon” adı verilen dalışlar sayesinde uzun süre boyunca oldukça derinlerde kalabilmek mümkün oldu. Bu dalış tipinde dalgıçlar, su altı çalışma ortamındakine benzer basınca sahip bir yaşam ortamında kalırlar. Bu da misyonlarının sonunda yalnızca tek bir dekompresyon işleminden geçmeleri gerektiği anlamına gelmektedir.

Bu süreç saate zarar verebilir. Dalgıçlar, esasen helyumdan oluşan bir gaz karışımı solurlar ve helyumun, fazlasıyla ince atomları kasaya sızabilir. Yüzeye dönüş sırasında, içeride sıkışan helyum aşırı bir iç basınç yaratarak saatin bütünlüğünü tehlikeye atabilir.

HELYUM TAHLİYE VALFİ İLE DEKOMPRESYON HAKİMİYETİ
Bu sorunun üstesinden gelmek için Rolex 1967’de, helyum tahliye valfine sahip bir dalış saati olan Sea-Dweller’ı piyasaya sürdü. Valf, kasaya vidalıdır ve hermetik bir silindir, bir piston, bir conta ve emniyet valfi görevi gören bir yaydan oluşur. Kasa içindeki basınç çok yüksek olduğunda otomatik olarak açılarak helyum atomlarının boşalmasını sağlar.
MÜKEMMEL OKUNURLUK
The Chromalight display, exclusive to Rolex, gives the Sea-Dweller optimal legibility in any circumstances. Saat imleri, ibreler, kapsül ve çerçeve, klasik fosforlu malzemelere kıyasla karanlıkta iki kat daha uzun süre yoğun mavi ışıltı yayan parlak bir malzeme ile elde doldurulur ya da kaplanır.
GÜÇLENDİRİLMİŞ SU GEÇİRMEZLİK
Sea-Dweller, Triplock kurma kolu ile donatılmıştır. 1970’te icat edilen bu bastırarak vidalanan kurma kolu, üç su geçirmez alana sahiptir. Sea-Dweller modelinin, paslanmaya karşı son derece dirençli bir alaşım olan tek parça Oystersteel çelik bloktan yapılan orta kasası, 43 mm’lik Oyster kasanın su geçirmezliğini güçlendirir.
DENİZLERİN SAKİNLERİ İÇİN BİR SAAT

Okyanusların en değerli kaynağımız olduğunu bilen Sylvia Earle gibi kâşifler ve okyanus bilimciler ve David Doubilet gibi su altı fotoğrafçıları, kendilerini okyanusları korumaya adamışlardır. Tutkularını ve angajmanlarını, Sea-Dweller takarak yansıtırlar.

Rolex aynı zamanda, 1971’den beri Comex (Compagnie Maritime d’Expertises) ile ortaktır. Sea-Dweller onlarca yıldır, su altı mühendisliği, teknolojisi ve müdahaleleri konusunda uzman bu Fransız şirketinde görev alan dalgıçların bileklerini donatmaktadır.

SEA-DWELLER’I BİZZAT KEŞFETMEK İÇİN BİZİ ZİYARET EDİN
Bir Rolex Yetkili Satış Noktası olarak, Rolex saatleri satmakla yetkili yegâne satış noktaları arasında yer almaktayız. Gerekli becerilerimiz ve teknik uzmanlığımızla, ömür boyu sürecek tercihinizi yaparken size yardımcı oluruz.
Ürün Başarıyla Sepetinize Eklenmiştir
Whatsapp