PELAGOS FXD
SAATİN KALBİNE DALIN

1950’ler ve TUDOR’un ilk modern profesyonel dalış saatini üretmesinden 1980’lere kadar marka, Fransız Donanması’nın (Marine Nationale) resmî tedarikçisi olmuştur. FXD’nin kasanın ekstra sağlam “FiXeD” (sabitlenmiş) saat pimlerini temsil ettiği Pelagos FXD modeliyle TUDOR, bu tarihî iş birliğine yeniden hayat veriyor.

Fransız Donanması’nın uzman bir birliği ile birlikte bir dizi eşsiz kritere uyacak şekilde geliştirilen Pelagos FXD modeli, su altı navigasyonu için tasarlanmış, profesyonel kullanım için optimum hâle getirilmiştir.

SU ALTI NAVİGASYONU
Su altı navigasyonu, su yüzeyine çıkmadan, özenle planlanmış bir rotayı takip ederek denizde bulunan belirli bir noktaya ulaşmak demektir. Dalgıçlar bu su altı navigasyonunu, “can halatı” olarak bilinen bir iple birbirlerine bağlı şekilde ikili olarak yürütür ve bir manyetik pusulanın rehberliğinde bir dizi düz yüzüş gerçekleştirir. Her bölümde belirlenmiş bir sürede sabit hızda yüzerler, gerekli sayıdaki bölümü her birinin süresini hassas şekilde ölçerek tamamlarlar.
Su altı navigasyonu, her bir etap değişiminde geri sayımın yeniden başlatılmasını gerektirir. Bu modelin çerçevesindeki saat yönünün tersine derecelendirmeler ve ışıma, etap için katedilmesi planlanmış süreyi kadran üzerinde dakika ibresiyle hizalayarak her geri sayımın başlatılmasını ve takip edilmesini kolaylaştırır. Dakika ibresi üçgenin karşısına geldiğinde takım, etap değiştirir ve zamanlamadan sorumlu dalgıç bir sonraki geri sayımı başlatır. Pelagos FXD aynı zamanda, neopren eldivenler ve soğuk suda uzun süren dalıştan uyuşmuş ellerle bile optimum tutuş için kasanın çapını aşan büyük bir çerçeve halkasına sahiptir.
TUDOR VE FRANSIZ DONANMASI
TUDOR, 2021 yılında Fransız Donanması ile güçlerini yeniden birleştirdiklerini ve böylece 1956’da başlayan ve on yıllarca süren bir birlikteliğe yeniden hayat verdiği duyurdu. O yıllarda, Fransız Donanması’na bağlı bir bilim kurumu olan ve merkezi Toulon’da bulunan Groupe d’Étude et de Recherches Sous-Marines (G.E.R.S.), Su Altı Çalışmaları ve Araştırmaları Grubu, gerçek hayat koşullarında değerlendirmek üzere bazı Oyster Prince Submariner saatlerini teslim almıştı. İkisi de 100 metreye (330 fit) kadar suya dayanıklı olan ve sırasıyla otomatik ve elle kurulan mekanizmalara sahip 7922 ve 7923 referanslarıydı.
Dönemin G.E.R.S. komutan subayı tarafından bu saatlerin su geçirmezliği “mükemmel” ve performansları “tamamen doğru” olarak değerlendirildi. Cenevreli marka tarafından sunulan araçların potansiyeline ikna olan komutan daha fazla sipariş verdi ve böylece TUDOR, 1961 yılında “Fransız Donanması’nın resmî tedarikçisi” statüsüne kavuştu. TUDOR, 80’li yıllar boyunca bu statüsünü korumuştur.
FRANSIZ DONANMASI’NIN MİRASIYLA DOKUNMUŞ BİR BİLEZİK
Tek parça kumaş kayış, 2010 yılında saatlerinde ilk kez bu bileziği sunan saat üreticilerine katılan TUDOR’un kendine has özelliklerinden biridir. Fransa’nın St-Etienne bölgesinde 19. yüzyıldan kalma Jakar dokuma tezgâhlarında Julien Faure şirketi tarafından dokunan kayışın üretim kalitesi, sağlamlığı ve bilekteki rahatlığı benzersizdir.
Pelagos FXD modeli için TUDOR ve Julien Faure tarafından yeni, fazlasıyla teknik ve Fransız Donanması dalgıçlarının mesleğinin rustik doğasına uygun bir kayış yapısı geliştirilmiştir. Gri merkezî şeritli, 22 mm deniz mavisi polietilen dokuma kayış, titanyum “D” toka ve cırt cırtlı bağlama sisteminden oluşan bilezik, farklı bilek boylarına uyum sağlar ve bilekte oldukça rahattır. Dikkate değer bir tesadüf ise 1864’te kurulan bir aile şirketi olan Julien Faure’un uzun yıllar boyunca Fransız Donanması gemilerinin isimlerini üzerinde taşıyan ve Fransız gemici ve serdümenlerin taktığı kırmızı ponponlu efsanevi bachi (denizci şapkası) şapkaların ayrılmaz bir parçası olan dekoratif şeritler dokumuş olmasıdır.
Ürün Başarıyla Sepetinize Eklenmiştir
Whatsapp