Bir Efsane kurdu büyüttü Dünya Markası oldu

ROLEX TARİHİ


Rolex kurucusu Hans Wilsdorf 1905 yılında Londra da bir ilk gerçekleştirdi ve sadece 24 yaşındayken saat dağıtımı yapan bir şirket kurdu. O dönemlerde kol saatleri pek hassas değildi; ancak Hans Wilsdorf bu saatlerin sadece şık değil aynı zamanda güvenilir olabileceklerini de öngördü.

Bir marka yaratacaktı ve bu marka her dilde kolay söylenebilir olmalıydı. Sadece kolay söylenebilmesi değil saat kadranına sığmalı ve hatırlanması da kolay olmalıydı. Yıl 1908 yılıydı Rolex markası kuruldu.

Type caption for image (optional)

Rolex ilk olarak mekanizma hareketlerinin kalitesine odaklandı. Kronometrik hassasiyete yönelik aralıksız araştırmalar hızla başarıyı getirdi. 1910 yılında, Bienne şehrindeki Resmi Saat Değerlendirme Merkezi tarafından verilen İsviçre Kronometrik Hassasiyet Sertifikası'nı alan dünyadaki ilk kol saati bir Rolex'ti.

1914 yılında gelindiğinde Büyük Britanya'da bulunan Kew Rasathanesi, Rolex kol saatlerini o tarihe kadar deniz kronometrelerine has bir derece olan "A" sınıfı hassasiyet belgesiyle ödüllendirdi. Bundan böyle, Rolex kol saati hassasiyet ifadesiyle eş anlamlı olarak anılacaktı.