Rolex Datejust
Her tarih özel bir gün

Saatçilik tarihinde bir mihenk taşı olan Oyster Perpetual Datejust, kadrandaki saat 3 konumunda tarih gösteren pencereye sahip ilk otomatik kurmalı su geçirmez kronometre kol saatiydi. Bu rakamlar bize 24 saatin sadece bir günü değil, aynı zamanda kaderi belirleyen tarihi de işaret ettiğini hatırlatıyor.
Bu, saat biliminin şaheseridir. Sahiden de bugüne dek başarılmış olanların tümünün bir sentezidir.
Hans Wilsdorf, 1945
Tasarlandığı günden bu yana gelişmeye devam eden saat, Rolex’in bilgi birikimini bünyesinde barındırırken bir yandan da geniş bir estetik yelpaze sunar.
Rolex’in bilgi birikiminin vücuda gelişi
1945 yılında tanıtılan ve klasik Rolex saatin kusursuz bir timsali olan Datejust, markanın bu noktaya kadar olan başarılarının tümünü gözler önüne sermektedir. Bu model böylelikle, saatçilikte kaydedilen ilerlemenin beşerî ilerlemeyi cesaretlendirmesi gerektiğini savunan Rolex’in kurucusu Hans Wilsdorf’un mükemmellik arayışının bir yansımasıdır. Büyük değişim çağında insanların zamanla olan ilişkisi de biçim değiştirmekteydi. Modern hayat artık mevsimlerden ziyade, hızla geçen günlerin ritmine ayak uyduruyor. Datejust modeli, okunurluk ve günlük zaman yönetimi bakımından ileri seviyede bir konfor sağlar.
Cyclops lens
Optimum okunurluk
Tarihin okunurluğunu artırmak üzere tasarlanan Cyclops lens hem estetik hem de teknik açıdan markanın imzası niteliğindedir. Bu Rolex icadı 1950’li yılların başında patentlenmiştir ve ilk kez 1953 yılında bir Datejust modelinde tanıtılmıştır. Lensin büyütücü özelliği tarihi kolaylıkla okunur kılar. Başlangıçta yapımında pleksiglas kullanılan lens, 1970’lerden bu yana tıpkı saatin kristali gibi safirden yapılmaktadır.
Jubilee bilezik
Konfor ve zarafet
1945 yılında Rolex’in 40. yıl dönümünü kutlamak üzere Datejust için özel olarak Jubilee bilezik tasarlanmıştı. Akıcı ve konforlu olan bu beş parça bağlantılı metal bilezik Datejust’ın kimliğini oluşturan noktalardan biridir ve modelin zamanı aşan zarafetini daha da ileri taşımaktadır. Datejust aynı zamanda Oyster bilezik veya değerli metal versiyonlarıyla birlikte President bilezikle de mevcuttur.
Daimî olarak gelişen saatçilik ikonu
Datejust kendini sürekli olarak yeniden yaratır. Çeşitli varyasyonları Rolex’in kadran yapımındaki uzmanlığını gözler önüne serer. Datejust modeli, son derece şık bir şekilde dönemleri aşarken bir yandan kullanıcılarının kişiliklerine de mükemmel bir biçimde uyum sağlayan pürüzsüz, yuvarlatılmış, yivli veya pırlantalı çerçevelerle donatılmaktadır.
Kaderle tarihî buluşmaların kutlaması
Datejust tabiatı gereği, kaderle olan tarihî buluşmalarımızın saati hâline gelmiştir. Günbegün, her bir kullanıcısının kişisel yolculuğuyla, zamanın kendi akışı arasındaki uyumu işaret eder. Winston Churchill, Dwight D. Eisenhower ve Martin Luther King gibi büyük isimlerin bileklerini süslemiş olan Datejust, sahip olduğu modern dokunuşu kaybetmeksizin çağları aşar.
Datejust ile ilişkili Rolex Marka Şahitleri arasında İsviçreli tenis efsanesi Roger Federer, Polonyalı tenisçi Iga Świątek, İsviçreli kayakçı Lara Gut-Behrami ve Kanada’lı şarkıcı Michael Bublé’yi kutlarız.